OSVČ a registrace k DPH: Jaké vás čekají výhody, limity či pokuty?
Podnikáte jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná)? Nevíte však, jestli se máte registrovat k odvodu DPH? Pak je tento článek určen pro vás. Prozradíme vám nejen to, jestli jste povinni ji platit. Ale také jaká pokuta vám může hrozit v případě jejího neplacení.
Co je to daň z přidané hodnoty
Dani z přidané hodnoty, nebo také DPH, se často říká univerzální daň, neboť se zahrnuje do cen téměř všeho zboží či služeb. V Česku rozeznáváme celkem dvě sazby DPH:
- Základní sazba DPH (21 %)
- Snížená sazba DPH (12 %)
Kdo je plátcem DPH
Kdo je plátcem daně z přidané hodnoty? Může jim být fyzická ale i právnická osoba, která provozuje podnikání. Jestliže podnikáte na území České republiky a přesáhli jste částku ve výši dvou miliónů korun v kalendářním roce (jedná se o součet všech získaných částek během podnikání), pak jste povinni platit DPH. A co se stát dobrovolným plátcem DPH? Existují totiž situace, kdy se vám to může vyplatit. Nevěříte? Pak čtěte dál.
Přesáhli jste částku 2 miliónů korun? Pak se neprodleně zaregistrujte k DPH. Přihlášku si podejte ihned. Pokud byste tak neučinili, finanční úřad vám může udělit pokutu. A to ve výši 10 procent ze všech vašich příjmů, které jste získali v období, za které jste měli odvést DPH.
Registrace k DPH jako OSVČ
Proces registrace je velmi snadný. Stačí vyplnit jednoduchý formulář. Ten následně podáte na finanční správu (registraci je možné provést také online). Kde hledat přihlášku? Najdete ji v aplikaci finanční správy. Hledejte pod názvem EPO (elektronická podání pro finanční správu).
Spolu s vyplněným formulářem přidejte také další informace. Jakou ekonomickou činností se zabýváte. Uveďte svůj obrat za kalendářní rok. Můžete zde také doložit faktury či smlouvy.
Kdy se vám vyplatí být plátcem DPH
Pokud nakupujete jako plátce DPH produkty včetně DPH (to znamená, že platíte daň), máte nárok na to, aby vám uhrazenou daň stát vrátil. Jestliže naopak prodáváte včetně DPH (to znamená, že inkasujete daň od kupujícího), jste povinni odvést tuto daň státu.
Nejste povinni se registrovat jako plátce DPH, ale i přesto váháte, jestli by to pro vás nebylo výhodnější? Vše záleží na tom, v čem podnikáte a jaká je vaše situace na trhu. Jestliže váš obrat za kalendářní rok nepřesáhl 2 miliony korun, být plátcem DPH se vám vyplatí v těchto případech:
- Výdaje za zakoupené produkty jsou vyšší než vaše příjmy: V tomto případě vám stát vrátí rozdíl, jenž vzniknul kvůli rozdílu DPH při nákupu produktů od dodavatele a daně při prodeji koncovému zákazníkovi.
- Na zboží, které nakupujete od dodavatele, se vztahuje vyšší daň než na zboží, jež prodáváte zákazníkům.
Kdy se vám nevyplatí být plátcem DPH? V těchto případech:
- Na produkty, které jste zakoupili od dodavatele, se uplatňuje nižší DPH než na zboží, jež prodáváte zákazníkům.
- Jestliže vaši zákazníci jsou spotřebitelé, kteří DPH sami neplatí, takže v tomto případě se vám taktéž nevyplatí být plátcem daně z přidané hodnoty.
Sami si musíte určit, jestli se vám vyplatí odvádět DPH. A to, i když k tomuto odvodu nejste povinni. Je třeba vzít na vědomí, že v případě odvádění daní se mohou objevit další náklady s ním spojené. Bude se jednat například o využití služeb účetního. Ten vám pomůže se všemi odvody. Budete také muset svým zákazníkům vydávat daňové doklady, podávat daňová přiznání a navíc všechny doklady byste měli archivovat po dobu minimálně deseti let.
Jak je to u DPH se zdaňovacím obdobím a pokutami?
Ve vašem prvním kalendářním roce jako nově registrovaný plátce daně trvá zdaňovací období vždycky jeden kalendářní měsíc. Co to znamená? Každý měsíc musíte odvést DPH. Dále je třeba podat přiznání k DPH. A v poslední řadě nesmíte zapomenout na kontrolní hlášení, případně i to souhrnné.
Jakmile ukončíte první kalendářní rok, můžete si zažádat o čtvrtletní plátcovství. Má to však jednu podmínku. Je třeba splnit zákonné podmínky podle Zákona o DPH. Ptáte se, o jaké podmínky se jedná? Musíte být spolehlivým plátcem DPH, tedy včas odvádět daně, váš obrat nesmí přesáhnout deset miliónů korun za uplynulý rok a tuto změnu (žádost o čtvrtletní plátcovství) musíte nahlásit správci daně.
Všichni plátci DPH jsou povinni podávat kontrolní hlášení. Nezapomínejte ani na přiznání o úhradě DPH. A co se stane, pokud tyto podmínky nesplníte? Hrozí vám poměrně přísné postihy. Kontrolní hlášení má za úkol odhalovat podvodníky a také podchytit daňové úniky. Dávejte si tak pozor, abyste toto hlášení nevyplnili špatně nebo neodeslali příliš pozdě. Finanční úřad vám totiž může udělit pokutu. A nebude se jednat o zanedbatelnou částku. Ptáte se na výši pokuty? Ta může začít na 1000 Kč, ale může se vyšplhat až na půl miliónu korun. A těmto pokutám se určitě budete chtít vyhnout.