Jak na rychlé a digitální podání daňového přiznání

Jak na rychlé a digitální podání daňového přiznání

Přemýšlíte na tím, že byste se pustili do podnikání, nebo už jste začali podnikat? V obou případech nejspíš tušíte, co váš čeká na začátku roku. Ano, je to daňové přiznání.

Jste povinni podat daňové přiznání, pokud vaše příjmy přesáhly výši 50 000 Kč za rok. Jestliže se však nejedná o příjmy pouze ze zaměstnání. Uveďme si příklad. Pokud pracujete jako recepční v hotelu na plný úvazek a kromě svého zaměstnání nemáte žádné další příjmy (pronájem nemovitostí, brigády, atd.), daňové přiznání nepodáváte. Vyřizuje ho totiž za vás přímo váš zaměstnavatel.

Přecházíte právě na živnost? Nestresujte se z daňového přiznání. Jeho vyplnění můžete mít hotové do několika minut, pokud už víte, jak na to. Odeslání daňového přiznání na finanční správu zvládnete pohodlně elektronicky.

V tomto článku se podíváme na to, jak začínající OSVČ (tedy neplátce DPH) může jednoduše podat daňové přiznání, a to přes datovou schránku.

Daňové přiznání: Kdo má povinnost jej podat

Daňové přiznání nemusíte podávat v případě, že ho za vás již podává váš zaměstnavatel. V opačném případě se této povinnosti nevyhnete. Daňové přiznání nepodávají ti, kteří mají příjmy pouze z mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené. Zdanitelný není ani starobní důchod.

Návod na podání daňového přiznání nejčastěji vyhledají tyto skupiny lidí:

  • OSVČ (ať už vykonávající hlavní či vedlejší pracovní činnost),
  • zaměstnanci se stálým zaměstnáním a vedlejšími příjmy, které překročily částku 50 000 Kč (například pronajímají byt či si příležitostně přivydělávají na brigádách),
  • do třetí skupiny patří brigádníci a studenti s ročním příjmem přesahujícím 50 000 Kč.

Uveďme si příklad pro snadnější pochopení: 

Studentka vysoké školy Kamila pracuje jako brigádnice v kavárně. Za půl roku odpracovala 270 hodin a vydělala si celkem částku ve výši 53 000 Kč. Protože Kamila nepřekročila limit 300 odpracovaných hodin za rok a její příjem z dohody o provedení práce nepřesáhl 10 000 Kč za měsíc, není povinna podávat daňové přiznání. Ptáte se proč? Její příjmy už totiž zdanil zaměstnavatel, který odváděl srážkovou daň ve výši patnáct procent.

Co si připravit v případě daňového přiznání pro OSVČ

Nejprve si připravte všechny vystavené faktury za daný rok, než začnete s daňovým přiznáním. Jestliže však nejste plátci DPH a nevedete daňovou evidenci a ani účetnictví, paragony a účtenky nemusíte mít.

Budete potřebovat souhrnnou částku všech svých příjmů při vyplňování daňového přiznání. Sečtěte všechny faktury a získáte celkovou částku. Pokud jste měli ke své hlavní činnosti také brigádu (například na dohodu o pracovní činnosti), musíte příjmy z ní uvést do daňového přiznání také. Požádejte proto zaměstnavatele, aby vám zaslali potřebné doklady.

TIP: Nebojte se požádat o pomoc, pokud máte příjmy z více zdrojů a neorientujete se snadno v dokladech. Můžete využít služeb daňového poradce či účetního.

Postup, jak vyplnit daňové přiznání

Jestliže uplatňujete výdaje procentem z příjmů, budete potřebovat znát svůj základ daně. Ten se vám vypočítá automaticky sám v elektronickém formuláři.

  1. Vypočítejte své příjmy za uplynulý rok.
  2. Vyčíslete výdaje procentem: Pokud jsou vaše roční příjmy například 590 000 Kč, vaše výdaje činí 60 % z těchto příjmů (u volné živnosti), což v našem případě znamená 354 000 Kč.
  3. Vyčíslete základ daně: Od celkových příjmů odečtete výdaje. V tomto případě základ daně činí 236 000 Kč (590 000 Kč – 354 000 Kč).
  4. Vypočítejte daň z příjmů: Daň z příjmů činí 15 % z daňového základu. V našem příkladu, který jsme uváděli, vypočítáme 15 % z částky 236 000 Kč. Dostaneme se na částku 35 400 Kč. Následně odečteme slevu na poplatníka, která je za rok 2024 ve výši 30 840 Kč. Po odečtení této slevy se dostáváme na finální daň, která činí 4 560 Kč (uhradíte ji příslušnému finančnímu úřadu).

Je možné, že máte nárok na další slevy či daňová zvýhodnění. Nezapomeňte to zkontrolovat při výpočtu daně z příjmů. Možná budete překvapeni, ale svou daň můžete snížit až na 0 Kč díky těmto slevám. Nebo můžete dokonce získat daňový bonus, takže vše pečlivě zkontrolujte.

Podali jste si daňové přiznání a vyšlo vám, že musíte zaplatit daň z příjmů vyšší než 30 000 Kč? V tomto případě vám vzniká povinnost hradit zálohy na daň z příjmů. Tyto zálohy je třeba v průběhu roku hradit v několika splátkách. Přinášíme vám návod, jak na to.

Daňové přiznání: Digitální podání

Daňové přiznání snadno vyplníte a následně odešlete elektronickou formou.

Jako první rok si stáhnete všechny vyplněné podklady pro daňové přiznání. A jako druhý krok je zašlete na příslušné územní pracoviště finančního úřadu podle vašeho bydliště přes datovou schránku. A máte hotovo, tak snadné to je.

Do kdy je třeba podat daňové přiznání

Nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období musíte podat přiznání k dani z příjmů u fyzických osob.

Lhůty pro podání daňového přiznání pro rok 2025:

  • Čtyřměsíční lhůta pro elektronické podání daňového přiznání: do 1. května 2025.
  • Šestiměsíční lhůta pro daňové poradce a advokáty: do 1. července 2025.

Kontaktujte nás