Vše o dani z příjmů fyzických osob
Co byste měli vědět o dani z příjmů fyzických osob.
Kdo je povinen platit daň z příjmů fyzických osob (DPFO)? Jsou to všichni, kdo mají zdanitelný příjem. Výpočet a samotné podání daně nebývá pro řadu lidí jednoduché. K dispozici jsou však moderní nástroje. Co je tedy daň z příjmů? Jak ji vypočítat? A kdy byste si měli podat daňové přiznání? Čtěte dál a dozvíte se víc.
Co je to daň z příjmů fyzických osob
Máte příjem podléhající zdanění? Pak jste povinni platit daň z příjmů fyzických osob. Jste zaměstnaní? Musíte uhradit daň z příjmů. Podnikáte? Také platíte daň z příjmů. Pronajímáte svou nemovitost, ze které máte příjmy? Pak musíte tuto daň také odvádět. Daň z příjmů fyzických osob se v Česku řídí Zákonem o daních z příjmů.
Jaké příjmy podléhají dani z příjmů fyzických osob
- Příjmy ze závislé činnosti: Jedná se o příjmy vyplývající z pracovního poměru. Pokud jste tedy zaměstnaní, jste povinni odvádět daň.
- Příjmy z podnikání (OSVČ): Provozujete podnikaní nebo živnost? Tyto příjmy podléhají dani.
- Příjmy z kapitálového majetku: Řadíme tady úroky z bankovních účtů či dividendy.
- Příjmy z pronájmu: Pronajímáte svou nemovitost? Pak tyto příjmy také podléhají dani z příjmů.
- Ostatní příjmy: Můžeme tady zařadit příjmy získané z prodeje movitých věcí, nemovitostí. Nebo například i výhra v loterii.
Jak si vypočítáte sami daň z příjmů
Rozdělme si výpočet do několika kroků. Pojďme se na ně postupně podívat:
Zjistěte základ daně
Nejprve zjistíme základ daně. Jedná se o součet všech příjmů, jež podléhají zdanění. Od tohoto základu poté odečtete odčitatelné položky:
- Nezdanitelná část základu daně: Řadíme zde například úroky z penzijního připojištění, úroky z hypotéky nebo například dary.
- Slevy na dani: Tady patří základní sleva na poplatníka, sleva na manžela/manželku, kteří nepobírají příjem, sleva na děti atd.
Zdanění příjmů
Na příjem do 48násobku průměrné mzdy se uplatňuje v Česku sazba daně ve výši 15 %. Po překročení tohoto limitu je uplatňováno 23 %.
Daňové zvýhodnění a slevy
Využít můžete také slevy na daně (manžel/manželka bez příjmů, sleva na děti a další slevy).
Konečný výpočet daně
Od vypočítané daňové povinnosti můžete odečíst slevy na dani. Tak získáte konečný výpočet daně a částku, jež je třeba zaplatit jako daň.
Kdy podávat daňové přiznání v roce 2025
Daňové přiznání za rok 2024 je potřeba nejpozději podat do 1. dubna 2025. To platí v případě, že si jej podáváte sami. Pokud jej za vás podává daňový poradce, čas máte až do 1. července 2025. Přiznání můžete podávat ve dvou formách. Buď elektronicky, nebo jej můžete donést ve vytištěné formě na finanční úřad.
Je třeba, abyste uvedli všechny zdanitelné příjmy. Nezapomeňte ani na odčitatelné položky či uplatněné slevy na dani. Jestliže váháte, jak správně provést daňové přiznání.
Otázky a odpovědi
Co je daň z příjmů fyzických osob?
Jedná se o povinnou daň, kterou platí každý jedinec pobírající příjmy podléhající zdanění.
Jaká je sazba daně z příjmů fyzických osob?
Sazba daně z příjmů fyzických osob v Česku činí celkem 15 % pro část základu daně do 48násobku průměrné mzdy. Pro příjmy překračující tento limit činí daň ve výši 23 %.
Jaké slevy na dani je možné uplatnit?
Můžeme zde zařadit slevu na poplatníka, slevu na manžela/manželku nepobírající příjem, slevu na děti, na studenta, atd.
Kdy podávat daňové přiznání?
Daňové přiznání za rok 2024 je třeba podat nejpozději do 1. dubna 2025 v případě, že si jej podáváte sami. Jestliže jej dělá daňový poradce, s daňovým přiznáním máte čas až do 1. ervence 2025.
Máte obavy z podání daňového přiznání? Obraťte se na profesionály. Ti jsou experty na toto téma a pomohou vám se vším, co budete potřebovat ohledně daně z příjmů.